Ärenden
E.ON
Uttalande 2024-07-31
Dnr 24-164
Anmälare:
En konsument
Motpart:
E.ON
Frågeställning:
Direktreklam till konsument som tydligt motsatt sig det
NIX-nämndens beslut:
E.ON har brutit mot 5 § marknadsföringslagen genom att ha besökt en konsument som tydligt motsatt sig detta
Anmälarens uppgifter
Anmälaren har uppgett att denne mottagit direktmarknadsföring från E.ON i form av hembesök trots att anmälaren innan i oktober 2023 motsatt sig fortsatt kontakt från företaget via företagets kundtjänst. Motsägelsen kom efter att anmälaren mottog en lapp i brevlådan från E.ON om att de snart kommer på hembesök för att prata om företagets erbjudanden.
Företagets uppgifter
E.ON (företaget) har uppgett att de rutiner som företaget har när det gäller motsägelser för direktreklam har frångåtts i det enskilda ärendet. Företaget har vidare uppgett att konsumentens begäran om att fortsatt inte bli kontaktad av E.ON har missats att registrerats. Under oktober besökte därför en säljare från E.ON konsumenten. Konsumenten öppnade då inte dörren och säljaren drog då slutsatsen att konsumenten inte var hemma vid tillfället. Därav skickade E.ON en ny säljare för hembesök i maj. Vid detta tillfälle var konsumenten hemma och först nu registrerade E.ON:s säljare att konsumenten fortsatt inte önskar bli kontaktad av företaget. Efter anmälan har E.ON informerat de berörda personerna så att liknande situation inte ska uppstå igen och sett över sina rutiner.
NIX-nämndens bedömning
Direktreklam till konsumenter som tydligt motsatt sig detta
Enligt 5 § marknadsföringslagen ska en näringsidkare upprätthålla en god marknadsföringssed. Detta innebär att denna har att respektera när en konsument uttryckt att denna inte önskar bli kontaktad. När en konsument kontaktat ett företags kundtjänst måste det antas att en konsument på ett tydligt sätt motsatt sig fortsatt direktmarknadsföring från företaget.
Av underlaget i ärendet framgår att E.ON:s säljare efter att konsumenten kontaktat kundtjänst mottagit två hembesök. Vid det första besöket var inte konsumenten hemma medan vid det sistnämnda kom säljarna i direktkontakt med konsumenten. E.ON har själva medgett att det skett ett fel i företagets rutiner vid registrering av konsumentens önskan att inte motta hembesök. NIX-nämnden anser av ovanstående att E.ON har agerat i strid med 5 § marknadsföringslagen.
Med detta uttalande är ärendet avslutat.
Detta uttalande har avgivits av nämndens sekreterare.
NIX-nämnden
Mattias Grundström, Sekreterare